VAŠ UPIT {{ query }} IMA {{ result.length }} REZULTATA
Školska dob
Djeca i tehnologija
Kontrola korištenja tehnologije u obitelji jedan je od velikih izazova roditeljstva 21. stoljeća. Koliko je vremena provedeno pred ekranima u redu za dječji razvoj i mogu li društvene mreže utjecati na (samo)poštovanje tinejdžera, pitanja su koja muče sve roditelje.
Nema sumnje da je tehnologija olakšala i poboljšala naše živote, no već i djeca mlađa od tri godine izložena su računalima, videoigricama, Playstationu, iPadu, iPodu... Svi smo primijetili da djeca nedjelju radije provode za računalom nego vozeći bicikl ili u druženju s prijateljima.
Djeca, kao i odrasli, danas teško mogu zamisliti život bez tehnologije, a to ima pozitivne i negativne strane. Kao što je tehnologija promijenila način na koji djeca uče ili se zabavljaju, ona je također utjecala na njihovu sposobnost učenja i stvarnu zabavu s prijateljima.
Moramo uzeti u obzir da postoje aplikacije koje su prilagođene maloj djeci i pomoću kojih djeca uče – kako brojeve, slova, čak i strane jezike, tako i prepoznavanje predmeta i povezivanja predmeta i slova. Moramo im dati pristup određenim tehnološkim alatima jer će im te vještine pomoći poslije u životu. Kod male djece, kao i kod veće, najvažnije je ograničiti vrijeme provedeno pred ekranima.
Društvene mreže također olakšavaju razvoj tehničke stručnosti i praktičnog razumijevanja tehnologije. Pružaju i platformu za povećanje djetetova znanja, bolje razumijevanje komunikacije i poticanje slobode samoizražavanja. Tako da nemojte misliti da je sve crno.
S druge strane, mladi se umovi još oblikuju i lako potpadnu pod negativne utjecaje. Društvene mreže i internet mogu oblikovati način na koji vaše dijete razmišlja ili se ponaša, jer još ne zna točno prepoznati što je dobro, a što loše. Kako yin ima yang, tako i tehnologija ima i dobru i lošu stranu.
Prostranstvo društvenih mreža i tražilica podrazumijeva da nema kontrole informacija. Zato djeca surfajući mogu naletjeti na stranice neprimjerenog sadržaja koje mogu (ali i ne moraju) utjecati na način na koji razmišljaju.
Previše vremena provedenog pred ekranima također može negativno utjecati na dijete i dovesti do ovisnosti koja se očituje kroz razne simptome i može utjecati na tjelesno zdravlje djeteta. Koji je onda zaključak?
Djeci ne možemo zabraniti pristup tehnologiji jer je ona dio naših života. Ono što možemo jest kontrolirati što gledaju, rade i igraju te ograničiti vrijeme provedeno pred ekranima. Zapamtite, nijedna krajnost nije dobra, a to vrijedi i kad je riječ o djeci i tehnologiji.
Najnovije
-
Prve tri godine, Vrtićka dob
Crtanim filmovima do važnih lekcija
-
Prve tri godine
Higijenske navike grade se u ranijoj dobi
-
Vrtićka dob
Kako što bolje razviti djetetove motoričke vještine
-
Prve tri godine, Vrtićka dob, Školska dob
Djeca moraju biti aktivna kako bi izrasla u zdrave mlade ljude
-
Vrtićka dob
Ideje za aktivnosti kod kuće